Katastr nemovitostí
Jestliže máte v plánu prodat jakoukoliv svou nemovitost bez realitky, ještě před zahájením celého procesu je vhodné se podívat do katastru nemovitostí. I když většinu informací znáte, určitě se vyplatí zkontrolovat věcná břemena, předkupní nebo zástavní práva, tak i na přesnou polohu a umístění dané nemovitosti a to včetně geometrického planu.
Tyto informace Vám budou stačit pro prvotní přípravu prodeje vaší nemovitosti .
Katastr nemovitostí
- nabývací tituly – smlouvy dědické, kupní nebo darovací,
- geometrické plány,
- zástavní smlouvy,
- kolaudační rozhodnutí,
- prohlášení vlastníků,
- dokumenty týkajících se věcných břemen
- katastrální mapy.
Co v katastru nemovitostí nenaleznete? Informace o podzemních stavbách nebo rozestavěných budovách, územní plány obcí a měst .
Co potřebujete pro hledání v katastru
Vstupní údaje, bez kterých se při hledání v katastru neobejdete, jsou:
- katastrální území nebo název obce
- číslo popisné nebo přímo parcelní číslo pozemku, (pokud ho neznáte dá se dohledat s katastrální mapy ZDE )
- nebo evidenční číslo či číslo popisné
Nahlížení do katastru nemovitostí se dá jednoduše provést online formou o to na stránkách katastrálního úřadu odkaz ZDE nebo osobně na příslušném katastrálním úřadě. Kompletní seznam katastrálních úřadů a katastrálních pracovišť naleznete ZDE
Co zjistíte z nahlížení do katastru nemovitostí
Na webu ČÚZK najdete naleznete zkrácenou verzi listu vlastnictví, do které můžete nahlížet zdarma, pokud chcete úplný výpis, tak ten bude zpoplatněn částkou za jednu stranu.
Pro prvotní informace vám bude stačit zkrácený výpis nebo výtisk ze stránek ČÚZK
Při nahlížení do katastru nemovitostí se zpravidla vychází ze znalostí o nemovitosti (domu, pozemku či bytové jednotce). Například při vyhledávání bytové jednotky nejprve vložíte název obce a její části a poté je třeba znát číslo popisné i číslo samotné bytové jednotky. Nelze vyhledávat nemovitost podle jména či rodného čísla
Nejdůležitější informací, kterou lze z nahlížení katastru nemovitostí zjistit, jsou údaje o samotném vlastníku nemovitosti, tj. jméno, příjmení a trvalé bydliště, dále pak specifikace nemovitosti, parcelního čísla, čísla popisného, nebo čísla jednotky a jejich výměry.
Zjistíte tak, zda nemovitosti skutečně kupujete od oprávněného vlastníka. Další důležitou informací jsou také omezení vlastnického práva, která se k dané nemovitosti vztahují. Takovými omezením jsou například věcná břemena, nebo zástavní práva, která omezují prodej či koupi nemovitosti.
Úplný výpis s Katastru nemovitostí bude zapotřebí až pro vytvoření kupní smlouvy nebo pro potřeby banky pakliže si kupující bude brát Hypoteční úvěr.